Begunje je na višini 585 m in ima 930 prebivalcev. Naselje leži na severnem robu Radovljiške kotline, tik pod Karavankami in ob potoku Begunjščici. Novejši del naselja se širi v ravninski del okoli tovarne Elan. Ob robu starega jedra je grad Katzenstein iz 17. st. V stranskem delu gradu je Muzej talcev, kjer je bilo zaprtih preko 12 000 ljudi osumljenih sodelovanja z NOB.
Celice prikazujejo življenje talcev v zaporih in njihovo usodo. V zadnjem delu zapora so tudi napisi koncentracijskih taborišč, kamor so vozili zapornike iz Begunj.
V parku je grobišče talcev in kip Borisa Kalina in paviljon »murka« arhitekta Jožeta Plečnika.
Paviljon je bil zgrajen leta 1937-39 po naročilu sester usmiljenk, ki so vodile v gradu žensko kaznilnico. Zasnoval je dva paviljona. Prvi paviljon je Brezjanka, namenjen počitku, ki ponazarja cerkveni baldehin ali prvotni antični tempelj. Tudi zaprti paviljon Murka je prikaz hiše v hiši. Kot kapela in kot počivališče. Plečnik je pri izgradnji kombiniral opeko in kamenje, ki daje klasicističen videz. Take oblike je Plečnik uporabljal le na podeželju.
Na razglednem griču na desni strani in na višini 839 m je cerkev sv. Petra iz 16. stol. Cerkev je znana kot romarska pot in z 80 freskami najbolj znanega gorenjskega slikarja Jerneja iz Loke. Freske prikazujejo Zadnjo sodbo, Pasijon, legende sv. Petra.
Od Begunj je tudi izhodišče za vzpon na Begunjščico, v vznožju pa je znana planinska koča Roblek.