Section outline

  • Pokrajino ob Muri po navadi obravnavamo kot del oziroma podaljšek Panonske nižine. Del, ki leži preko Mure imenujemo Prekmurje in se deli na gričevnati in ravninski del. Goričko (krajinski park) je najseverneje ležeča slovenska pokrajina, ki se od državne tromeje (Slovenija, Madžarska, Avstrija) spušča v ravninski svet (Ravensko, Dolinsko) južnega Prekmurja, preko Mure pa prehaja v gričevnat svet Slovenskih goric. Dolga stoletja je bil svet ob Muri s Porabjem vred nenehno bojišče, tako da se je komajda splačalo postaviti hišo.

    Prekmurje je bilo vedno in je še vedno gospodarsko in politično odmaknjeno od ostalih slovenskih pokrajin. Zaradi geografske lege in politike je bilo mnogo bolj podvrženo raznarodovalnim vplivom od konca 11. stoletja dalje. Vsi ti dejavniki so vplivali na etnični in jezikovni značaj slovenskega Prekmurja, ki je obsegalo komaj okrog 1.000 km² in bilo ob koncu madžarske okupacije naseljeno z okoli 90.000 prebivalci, ki so ohranili svoj slovenski značaj do priključitve h Kroljevini SHS leta 1919.
    Najsevernejši del Slovenije je tromeja med tremi državami SLOVENIJO, AVSTRIJO in MADŽARSKO. Pot je posebna tako iz geografskega kot tudi iz zgodovinskega vidika.


    Pot bo potekala od najvišjega griča na Goričkem do tromeje z Madžarsko in Avstrijo kjer lahko geografske vsebine tesno povežemo z biologijo in naravoslovjem. Na tromeji je zelo primerno obuditi trianonsko pogodbo in zgodovinske vsebine, ki nas bodo spremljale vse do naše zadnje točke ob največji graščini na slovenskem.

    Avtor ekskurzije: