Section outline

  • Novo mesto bi lahko imenovali kar prestolnica Dolenjske. Leži v t. i. Novomeški kotlini, v okljuku reke Krke. Staro mestno jedro stoji na skalnatem apnenčastem polotoku, mesto pa se danes širi tudi na drugo stran reke, na desni breg. Na najvišji točki polotoka v okljuku reke stoji cerkev sv. Nikolaja, ki daje mestu prepoznavno podobo.

    Mesto je upravno, zdravstveno, izobraževalno in kulturno središče JV dela Slovenije. V mestu in okolici se je razvila močna industrija, ki zaposluje prebivalce širše okolice ( Revoz, Krka, Adria Mobil,...)

    Poselitev tega dela Dolenjske že v davni preteklosti so omogočale ugodna prometna lega, gričevnato površje, ugodno podnebje za naselitev ter nahajališča železove rude. Najdbe dokazujejo poselitev od mlajše kamene dobe naprej ( od okoli 10. stoletja pred našim štetjem). Zbrane dokaze hrani Dolenjski muzej ( ustanovljen leta 1950) in jih predstavlja v stalni arheološki razstavi. To je najpomembnejša tovrstna premična dediščina v Sloveniji, saj so v njej edinstveni predmeti, ki sodijo v sam evropski arheološki vrh. Poleg arheološke razstave ima še etnološko razstavo, razstavo novejše zgodovine in drugo. Mi si ogledamo le arheološki del.

    Aktivnosti učencev: Med vožnjo proti Novemu mestu opazujejo pokrajino in jo primerjajo z domačo. V avtobusu med vožnjo orientirajo karto glede na smer vožnje. Z roko pokažejo smer proti Šmartnemu pri Litiji. V Dolenjskem muzeju spremljajo poselitev Dolenjske od časov mlajše kamene dobe do dobe Rimljanov. Poseben poudarek se nameni situlski umetnosti in situle Dolenjske primerjajo s situlo z Vač.