Šokčev dvor v Žuničih predstavlja za obkolpski del Bele krajine značilen kmečki dom in je eden izmed zavarovanih kulturnih spomenikov v Krajinskem parku Kolpa Je tip zaprte domačije, ki jo sestavljajo hiša, lopa in skedenj. Hišo povezuje zid, v katerem so vhodna vrata na dvorišče, tako je dvorišče zaprto z vseh strani. Hiša je restavrirana. V njej je urejena kmečka sobica, kjer si obiskovalci lahko ogledajo starinsko pohištvo, otroško zibelko, stara kmečka oblačila, domače platno itd. Drugi prostor je urejen v jedilnico s staro krušno pečjo, primeren za vodene ustvarjalne delavnice zaključene družbe in obiskovalce. K hiši sodi čebelarska učna pot.
Posebno zanimiv pojav ne le Bele krajine, ampak cele Slovenije je ostanek uskoškega prebivalstva na naših tleh. Potomci priseljencev, ki so sem prišli v času Turkov iz Srbije in Črne gore, še danes živijo v vaseh Bojanci, Marindol, Miliči, Paunoviči in v nekaterih vaseh na Gorjancih. V vsakdanjem življenju ohranjajo uskoško identiteto, čeprav se v popisih večinoma opredeljujejo za Slovence. Med seboj komunicirajo v domačem srbo-hrvaškem jeziku (štokavščina), spoštujejo cerkvene običaje in kulturno izročilo.
Miliči so majhna vas z maloštevilnim in predvsem starim prebivalstvom (depopulacija, deagrarizacija, tradicionalna ovčjereja, kraški relief, staranje prebivalstva, asimilacija, tipična belokranjska hiša, tujci lastniki starih hiš, ogozdovanje…). V njej stoji pravoslavna cerkev s pokopališčem v bližnjem gozdu, kjer še najdemo nagrobnike z napisi v cirilici.
Marindol je največja pravoslavna vas, ki najbolje ohranja uskoško izročilo vezano na pravoslavno vero (ob vasi je pravoslavno pokopališče), ovčjerejo, kmetovanje na krasu – v dragah je še vedno večinoma ročno in s preprostimi kmetijskimi stroji. Število prebivalcev se ne spreminja, saj se mladi ne izseljujejo tako množično. Iz vasi se lahko sprehodimo po 2 km dolgi gozdni poti skozi postopno se vzpenjajoče Veliko Bukovje. Na poti opazujemo prst, rastje, vrtače, proces ogozdovanja, ohranjene belokranjske steljnike, kraške pojave – brezno Brezik ...
Sprehod je zanimiv, saj se dijaki na njem sprostijo. Lahko tudi anketirajo prebivalce, delajo analize prsti in kamnin, primerjajo kraške pojave v vasi s pojavi na Velikem Bukovju, merijo razdalje, spoznavajo osnove orientacije s pomočjo pojavov v naravi, kompasom, GPS-om. Za voden sprehod se lahko dogovorite na SŠ Črnomelj (Vesna).