Luknja je izvirna dolina reke Temenice, ki je verjetno nastala z zrušenjem stropa kraške jame. Podobo značilne zatrepne doline bogatijo različni kraški pojavi: Lukenjska jama, Jama za gradom, manjše naravno okno, udornica za gradom, izvir estavela ter brezno Velika Stražica v zaledju izvira. Pobočje med hladno udornico in termofilnimi stenami pokriva pestro rastlinstvo, kraške jame in podzemsko reko pa naseljuje več redkih in ogroženih živalskih vrst. Naravne danosti dopolnjuje kulturna dediščina: arheološko najdišče v Lukenjski jami, razvaline gradu Luknja pod ostenjem udornice, stara hidroelektrarna ter grajski marof in žaga venecijanka ob vstopu v dolino.
Izvirna dolina je zavarovana kot naravni spomenik, ruševine gradu Luknja in žaga venecijanka pa kot kulturna spomenika (Ur. list RS, {t. 92/38).
LUKENJSKA JAMA:
Občasna izvirna vodoravna jama se je izoblikovala med plastmi svetlosivih jurskih apnencev. Za vhodom je prostorna dvorana, ki se po krajšem erozijskem rovu zaključuje s kapniško dvorano in sifonskim jezerom, iz katerega po večjem dežju bruha podzemska voda in zalije jamo. Sifon je dolg skoraj 50 m in pripelje v čudovito zasigan rov, ki se po 100 metrih zaključuje v sifonskem jezeru. Pred jamo je stalen izvir, njegovo vodno zaledje pa zaenkrat še ni znano. Severno od vhoda v jamo je pod spodmolom še en jamski vhod, znan kot arheološko najdišče. Njegov desni rov je povezan z vhodno dvorano, levi pa se zaključuje v zasiganem rovu. Jama je življenjski prostor podzemskih ž`ivali in zatočišče netopirjev. Obisk jame je možen le ob spremstvu jamarjev.
ARHEOLOŠKO NAJDIŠČE:
Pod spodmolom severnega jamskega vhoda so bili v sedimentnih usedlinah odkriti ostanki poselitve iz starejše kamene dobe. Izkopan je bil pester inventar kamenih orodij iz kremena: praskala, kline, svedri (epigravittienska kultura), ki sodijo v čas med dvema poledenitvama. Njihova starost je bila z radiometrično analizo C14 ocenjena na 12.580 + 520 let. Najdeni so bili tudi kostni ostanki alpskega svizca, severnega jelena, losa, bobra, orjaškega jelena, divjega goveda in planinskega orla. V zgornjih plasteh so bili odkriti ostanki mlajših kultur vse od eneolitika, bronaste in železne dobe do rimskega časa. Paleolitsko postajo je v letih 1975 - 82 raziskoval dr. Franc Osole. (vir:
http://www.slovenia.info)
Učenci poslušajo zgodovino gradu Luknja in njegovo usodo.
Primerjajo vse tri izvire reke Temenice med seboj (način izvira reke, širina, temperatura vode, struga reke pod izvirom).
V bližini športnega letališča Prečna se odpravimo do izliva Temenice v Krko, se pogovorimo o današnji ekskurziji, nato sledijo športne igre in malica.
Povratek v Mirno Peč do 19. ure.