Section outline

  • Dvor je vasica v občini Žužemberk ob levem bregu reke Krke. Ime je verjetno dobila po dvorcu, ki so ga dali zgraditi grofje Turjaški.

    Leta 1796 je tu nastala prva fužina , ki je obratovala natanko sto let. Ta železarna je bila ena največjih industrijskih obratov 19. stoletja na Slovenskem. Železovo rudo so pridobivali iz bližnje Soteske, Repče gore in Hmeljnika, oglje pa iz Kočevskega Roga.

    V začetku 19. stoletja je posebni odposlanec Jurija Karadjordja na Dvoru naročil 60 topov in možnarjev. Avstrijska vlada je pogodbo razveljavila, vseeno pa solivarne na dvoru nekaj topov izdelale in so jih Srbi skrivaj odpeljali.

    Do srede 19. stoletja je bila edina železarna na našem ozemlju, ki je izdelovala predmete t.i. umetniškega liva.

    V dvajsetih letih devetnajstega stoletja so železarno povečali in je postala najpomembnejše podjetje južno od Alp. Dobila je celo naziv "Cesarsko- kraljeva privilegirana tovarna za litoželezno in kovano blago kneza Auersperga". Zaposlovala je več kot petsto delavcev. Pri izdelavi se je držala točno določenih predpisov, kar je bilo takrat v Evropi redkost.

    Na Dvoru so izdelovali različne železne predmete- npr. predmete za vsakdanjo rabo ( žeblji, kotli..), pa tudi zahtevne železne izdelke, ki so jih izvažali.

    Leta 1869 je železarno zajel požar, železnica se je kraja izognila, železova ruda je bila slabe kakovosti in tako je železarna 1896 zaprla svoja vrata.

    Danes so ostanki železarne spomeniško zaščiteni.

    (vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Dvor,_%C5%BDu%C5%BEemberk)

    Vsi trije kraji postanka ležijo ob reki Krki, eni najdaljših rek, ki tečejo izključno po slovenskem ozemlju.

    Izvira pod Krško jamo na nadmorski višini 312 m, izliva pa se v Savo pri Brežicah na nadmorski višini 141 m. Edino večje mesto ob Krki je Novo mesto. Najbolj znan kraj ob reki, ki se pogosto otepa s poplavami, pa je Kostanjevica- "Dolenjske Benetke".

    Dolino reke Krke pogosto imenujemo tudi dolino gradov, saj je v Valvasorjevem času tu bilo kar 65 gradov in graščin.

    Danes reko uporabljamo za čolnarjenje, raftanje, kopanje in ribištvo. (Vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Krka)

    NALOGA:

    1. Skiciraj fužino.