Section outline

  • Po končanem ogledu v muzeju se z učenci sprehodimo ob Cerkniškem jezeru in še na terenu spoznavamo njegove značilnosti.

    Cerkniško jezero leži v jugozahodni Sloveniji, v južnem delu Cerkniškega polja. Je presihajoče jezero s površino 26 km². Ko je kraško polje poplavljeno, je površina jezera celo do 38 km². V največjem obsegu je dolgo 10,5 km in široko 5 km ter je največje jezero v Sloveniji. Največja globina jezera je okoli 10 m. Gladina niha od 546 do 551 m nadmorske višine. Na Loškem polju ponika potok Obrh in pride na površje na Cerkniškem polju kot potok Stržen. V jezero priteka tudi voda iz podzemlja ene najlepših vodnih jam, Križne jame. V kraško polje se stekajo tudi Cerkniščica in vode iz Javornikov. Vsa ta voda ponikne v požiralnikih na Cerkniškem polju v večih smereh. Cerkniško jezero se napolni po jesenskem deževju in spomladi, ko se tali sneg. Presiha maja ali junija, včasih tudi pozimi. Okolica jezera je gnezdišče mnogih vrst ptic.
    Vir: http://www.burger.si/Cerknica/CerkniskoJezero/CerkniskoJezero.htm

    Učenci na terenu opazujejo značilnosti Cerkniškega jezera. Fotografirajo območje. Poslušajo razlago učiteljice in si bistvene podatke zapišejo v beležko. Na terenu rešujejo učni list. Izbrani učenec na terenu predstavi življenje in delo Janeza Vajkarda Valvasorja. S pomočjo karte in kompasa se učenci orientirajo, določijo strani neba in naravne enote, ki obdajajo Cerkniško polje. Na priloženem zemljevidu Slovenije učenci vrišejo pot ekskurzije.