Semič (Krupa)
Section outline
-
Izvir reke Krupe je največji izvir v Beli krajini. Reka prihaja na površje sredi severnega dela nizkega belokranjskega kraškega ravnika, tri kilometre južno od Semiča, v močnih kraških izvirih, izpod
30 m visoke, značilno tektonsko prelomljene skalne stene iz krednega apnenca, pod katero je nastalo jezero. Sem se iz visokega dinarskega kraškega zaledja podzemsko stekajo ponikalnice. Ugotovili so mesta podzemeljskega odtekanja vode skozi grušč na dnu. Po vodnatosti je izvir Krupe največji v Beli krajini. Temperatura izvira Krupe je skozi celo leto med
14 in 15°C. Ker je kraški pritok globok in počasen, temperature zunanjosti na temperaturo vode v izviru ne vplivajo. Izvir je življenjski prostor črne človeške ribice, je edino v Sloveniji znano nahajališče jamske školjke »congeria kusceri« in nekaterih endemnih vrst jamskih polžev.
Kot vedno na kraškem površju je tudi v Beli krajini prisotna problematika oskrbe z vodo. Na območju Semiča so v šestdesetih letih kot rešitev predlagali zajetje Krupe zaradi vodnatosti izvira in lege blizu porabnikov. Leta 1980 je Geološki zavod izvedel raziskavo o določitvi mesta zajetja pri izviru in izdelal načrte o ureditvi kanalizacije v Semiču. Vendar pa je bilo tik pred gradnjo ugotovljeno, da je izvir Krupe onesnažen s PCB-jem (poliklorirani bifenil), ki se je od leta 1962 naprej uporabljal kot izolacijska tekočina v električnih napravah – kondenzatorjih, ki jih izdeluje tovarna Iskra v Semiču. Tudi v primeru Krupe je prišel PCB v vodo z industrijskimi odplakami. Najprej zaradi podzemnega izcejanja PCB-ja iz smetišča v Vranovičih, nepravilnega ravnanja pri transportu, skladiščenju, porabi in neustreznega ravnanja z odpadki. K močnejšemu onesnaženju reke in okolice so veliko pripomogle nekatere geografske danosti pokrajine: kraškost površja, neugoden odtočni režim, nizki minimumi poleti, majhen strmec, zgostitev prebivalstva in gospodarstva v bližini, neprečiščenost odpadnih voda; neurja dvignejo usedline, ki zaradi vsebnosti onesnaževalca onesnažijo vodo; veter prenaša izhlapeli PCB v okolico, kjer pade nazaj na tla in naprej škoduje živemu in neživemu svetu.
Dejavnosti dijakov: risanje prečnega profila rečne doline in rečne struge, merjenje temperature, hitrosti, pretoka vode, analiza kakovosti rečne vode, ugotavljanje karbonatnosti kamnin.